KUDAKA WCT Erzurum Uluslararası Curling Turnuvası İşbirliği Protokolü İmzalandı

10 farklı ülkeden 120 profesyonel sporcunun katılımıyla 05-08 Ağustos 2021 tarihleri arasında Erzurum’da düzenlenecek olan WCT (World Curling Tour) KUDAKA Erzurum Curling Turnuvasının protokolü Erzurum Valisi Okay Memiş, Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kenan Şebin ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Oktay Güven’in katılımlarıyla imzalandı.

Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı himayelerinde Türkiye Curling Federasyonu ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansının işbirliğiyle düzenlenecek olan KUDAKA WCT Erzurum Curling Turnuvası,  Dünya Curling Turu (World Curling Tour) Dünya Curling Federasyonunu tarafından kabul edilen, dünyanın en iyi takımlarının yarıştığı birçok etaptan oluşan bir organizasyon olup WCT bünyesindeki organizasyonlar curling branşında başarılı ve söz sahibi ülkeler tarafından yapılmaktadır.

KUDAKA Erzurum WCT Uluslararası Curling Turnuvası aynı zamanda 01-16 Ekim 2021 tarihleri arasında Erzurum’da yapılacak Olimpiyat Ön Eleme Müsabakaları öncesi test yarışması niteliğindedir. Turnuvada ülkemiz erkekler ve kadınlar kategorilerinde temsil edilecektir.

Erzurum; sahip olduğu 5 ve 4 yıldızlı konaklama tesisleri, 15 dakikalık havaalanı-Palandöken kayak tesisi mesafesi ve 150 gün üzeri devam eden sezonla kış turizminde marka şehir konumundadır.

Türkiye’nin en gelişmiş kış sporları altyapısı (Palandöken, Konaklı ve Kandilli Kayak Merkezleri, kayakla atlama kulesi, 2000 kişilik buz pateni salonu, 500 kişilik kısa mesafe sürat pateni pisti, 500 ve 3000 kişilik buz hokeyi salonları, 1020 kişilik curling salonu) Erzurum’da bulunmaktadır.

İlimiz sahip olduğu üst düzey altyapısıyla 2011 yılı UNIVERSIADE (Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları) ve 2017 EYOF (Avrupa Gençlik Oyunları) başta olmak üzere her yıl önemli sayıda ulusal ve uluslararası kış sporları organizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu organizasyonlar İlimizin kış turizmi potansiyelinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı için önemli roller üstlenmektedir.

KUDAKA Erzurum WCT Curling Turnuvası; Erzurum’da düzenlenecek ilk WCT turnuvasıdır ve her yıl aynı tarihlerde geleneksel olarak düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu tarz uluslararası organizasyonların İlimizde düzenlenmesinin ülkemizin Kış Sporları Olimpiyatlarına adaylık hedefine de önemli katkı sunacağı değerlendirilmektedir.

E - Posta Listemize Katılın ! Kuzeydoğu Anadolu’ya dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..
Bayburt Yatırım Destek Ofisi

Bayburt Valiliği Hükumet Konağı Kat:2, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı No:113 BAYBURT

KUDAKA Destek Hattı

0458 210 10 00