KUDAKA İle Kültürel Değerler Gün Yüzüne Çıkıyor

KUDAKA 2021 yılı Teknik Destek Programı kapsamında Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Tarihi Eserlerin Konservasyonu ve Sergilenmesi” projesinin destek sözleşmesi imzalandı.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı hizmet binasında gerçekleşen imza törenine; KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven ile Vakıflar Genel Müdürlüğü Erzurum Bölge Müdürü Cengiz Keskin katıldı.

Proje kapsamında; Vakıflar Erzurum Bölge Müdürlüğü uhdesinde faaliyete geçecek Çifte Minareli Medrese Vakıf Eserleri Müzesinde sergilenecek olan 2 binin üzerindeki tarihi eserin uzman ellerde restorasyonu ve konservasyonu yaptırılarak sunuma hazır hale getirilmesi planlanmaktadır.

Proje ile bölge camilerinde bulunan ve oldukça kıymetli olan halı, kilim, el yazması, saat, şamdan vb. eserlerin sağlıklı ortamlarda gelecek nesillere aktarılması hedeflenirken projenin sonunda yüksek standartlı bir müze meydana gelmiş olacak ve böylelikle yerel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlanacaktır.

Söz konusu projeyle müzenin teknik alt yapısının güçlendirilmesi ve standartlaşmasına katkı sunulacak, Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde yer alan ve bölgenin en önemli kültür varlıklarından biri olan Çifte Minareli Medresenin çok daha etkin bir şekilde tanıtılması sağlanacaktır.

E - Posta Listemize Katılın ! Kuzeydoğu Anadolu’ya dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..
Bayburt Yatırım Destek Ofisi

Bayburt Valiliği Hükumet Konağı Kat:2, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı No:113 BAYBURT

KUDAKA Destek Hattı

0458 210 10 00